Bitva u Grunwaldu

Datum konání: 17. 07. 2010
Datum vydání: 08. 08. 2010
Fotogalerie

Bitva u Grunwaldu (15.07.1410, http://cs.wikipedia.org/wiki/Bitva_u_Grunwaldu) měla pro naši výpravu dva primáty. Byla to první bitva, které jsme se účastnili pouze jako diváci a zároveň k ní vedla téměř nejdelší cesta. K dosažení cíle nám trvalo „pouhých“ osm hodin, při kterých jsme urazili více než 555 km

_b-1.jpg

Protože jsme se bitvy neúčastnili, bylo potřeba zajistit ubytování mimo dobový tábor. Podařilo se nám ubytovat se v kempu vzdáleném přibližně 30 km od dějiště bitvy. Zde jsme dorazili pozdě v noci, rychle vybalili stany a usínali jsme plni očekávání příštích zážitků. Největší nedočkavci nemohli dospat rána. Vděčíme jim za poměrně časný budíček, díky kterému jsme na místo bitvy vyrazili relativně časně. K našemu údivu nám nepříliš daleká cesta trvala velmi dlouho, neboť většinu doby jsme strávili popojížděním v kolonách plných diváků. Nudu jsme zaháněli nejrůznějšími způsoby.

_b-2.jpg

Konečně jsme dojeli a úspěšně zaparkovali. Ještě trocha finálních příprav s nadějí na účast v bitvě.

_b-3.jpg

K tomu nakonec nedošlo, což jsme se k naší neskonalé radosti dověděli asi tak půl minuty po ukončení příprav. Proběhlo zrychlené částečné odstrojení a pak jsme zdolali posledních několik set metrů v doprovodu davu návštěvníků. Plni očekávání jsme se vrhli ke stánkům, které se objevili na místě akce. Stánky byly snad úplně všude. Kam jsme se podívali, tam jsme viděli stany, kolotoče a prodavače. Pokryly celé blízké okolí a nebyl vidět jejich konec. Naše nadšení z nich však postupně vyprchávalo, chvílemi jsme si připadali spíše jako na festivalu než na dobovém tržišti.

Konečně přišel cíl naší výpravy – rekonstrukce bitvy. Před našimi zraky se promenádovaly masy střelců, pěšáků i jezdců, kteří představovali řád německých rytířů, litevské i polské bojovníky. Bitva byla pojata jako monstrózní akce, které se zúčastnilo více než 2 000 bojujících. Děj byl doprovázen vyprávěním komentátora a byl podbarven velmi dobře vybranou hudbou.

_b-4.jpg

Přesto však nejsilnějším zážitkem bylo neskutečné horko. Trpěly jím obě strany, diváci i bojovníci. Sanitka a záchranáři se během celé doby na chvíli nezastavili. Upřímně jsme bojovníky obdivovali za to, že vydrželi. A to jim organizátoři akce ještě pěkně přitopili.

_b-5.jpg

Po ukončení bitvy jsme opět vyrazili na obhlídku. Naše nálada se s rostoucím přehříváním těla postupně zhoršovala. A pak jsme našli TO. Dobový tábor a historické tržiště. Všechny útrapy byly zapomenuty, oči se rozzářily. Plni nového elánu a energie jsme se vrhli mezi množství stánků.

_b-6.jpg

_b-7.jpg

Touhy snad každého z nás byly uspokojeny. Bylo zde vše, od zbraní, oděvů, šperků až po kožešiny, nádobí či obrazy. Prohlédli a ozkoušeli jsme snad vše, co se dalo, a plni zážitků jsme se vypravili zpět do kempu, kde jsme nocovali. Jeho nalezení nebylo zrovna jednoduché, neboť GPS měla žertovnou náladu, ale nakonec se podařilo. Po nezbytné očistě od prachu a žáru jsme se pomalu připravovali k spánku a zpáteční cestě.

Ráno jsme vstali dřív než jsme chtěli, neb počasí nám nepřálo a ze stanů nás vyhnaly potůčky deště. Díky němu však cesty byly prázdné a domů jsme dorazili rychleji, než jsme předpokládali. Příští rok jedeme zase, tentokrát snad už jako účastníci.


Přihlášení

Aktuality

Setkání studentů

17. 04. 2024

Dne 20.4.2024 vystoupíme na Slezkoostravském hradě na akci Setkání studentů. Budeme k vidění bude povelová technika, výstroj a výzbroj mušketýrů z období třicetileté války. Bližší informace k akci jsou k dispozici zde.

Jablunkov

15. 08. 2023

V sobotu 19.8.2023 budeme prezentovat výstroj a výcvik vojáka z doby třicetileté války na šancích u Jablunkova. Akce se jmenuje Šancefest, bližší informace jsou k nalezení zde.

Tenczyn

02. 08. 2023

O víkendu 4.-6.8. se v Polsku zúčastníme dalšího ročníku tradiční rekonstrukce dobývání zámku Tenczyn švédskou armádou z roku 1655.

Starší aktuality