Kroměříž

Datum konání: 8. - 10. 07. 2011
Datum vydání: 13. 07. 2011
Zápis vytvořil: Petr Turoň - Valdštejn

Píše se rok 1645, už 27 let probíhají boje mezi katolíky a protestanty. Válka je ničivá a nemilosrdná. Boje vyčerpávají obyvatelstvo, šlechtu, krále, jednoduše absolutně všechny. Po Moravě se potulují jednotky císařských i švédských vojsk. Město Kroměříž má za svými hradbami 24 vojáku, kteří drží potulující se císařské vojáky na dosah od hradeb. Jak to vše dopadne se dočtete níže.

V pátek večer proběhl odjezd většiny zúčastěných a utáboření. Akce se konala tentokráte jinde než normálně, oproti předchozím ročníkům se konala uprostřed kroměřížského parku.

Rozložení tábora proběhlo bez větších komplikací. Jen auta se musela odstavovat poněkud dál od tábora, a ne všude se dalo bezplatně parkovat, a tak někteří řidiči po cestě zabloudili v parku, stavili se po cestě na pití, ale když došli do tábora, velky stan a čajovna již stáli. Museli jsme vystěhovat dva áčka od kolegů abychom mohli dostavět celý komplex stanů po hromadě. Některým zúčastněným přišlo trošku podezřelé uzamčení v parku po desáté hodině.

Z předešlých akcích jsem si odvezl především zážitek krátkého zapojení perdusáckých jednotek do boje. Tentokráte to vše bylo jinak. Bohužel se tento rok nepodařilo odhadnout situaci z pitnou vodou nebo stánek z občerstvením.

_1.jpg

Průvod městem, který patří k akci samozřejmě nesměl chybět. Při výstřelu v ulicích však tlaková vlna spustila bezpečnostní hlásič přilehlého obchodu. Policie ani bezpečnostní služba ale nedorazila (kvalitní zabezpečení).

Přípravy na bitvu byly důsledné a propracované, ale jak to tak chodí, dorazily na poslední chvíli skupiny, které nevěděly co mají dělat, a tak trošku zmatkovaly a poměnily plán bitvy.

Vše začalo u stromu zneuctěním nevinné ženy.

_2.jpg

Dokonce i dělo se podílelo na změně, jelikož nechtělo střílet. Útoky jízdy přicházely nečekaně a narušovaly boj celých pěších regimentů, (tady bych si dovolil poznamenat), že ve velkém uskupení dělat kruhové karé, „Caré“ asi není to pravé.

_3.jpg

Bitva v 38 stupních celsia ve stínu byla dlouhá a vyčerpávající, musím sklonit velkou poklonu především nováčkům, ale i většina ostřílených matadorů si zaslouží pochvalu. Díky změnám během boje některé ústupy vypadaly opravdu chaotické, jelikož nebyly zrovna plánované. Střety byly tvrdé a na tělo. Některým chci připomenout, že rukavice jsou opravdu dobrá věc. Naštěstí se to obešlo jen z pár odřeninami a škrábanci.

_4.jpg

 

_5.jpg

Nakonec přeci jenom dělo vystřelilo a Honza mohl jít spokojeně umřít mezi šiky nepřátel.

_6.jpg

Tragické s dobrým koncem mi připadalo loupení, které probíhalo během rabování.

Ne, že by to k bitvě nepatřilo, ale loupežníci pak odhodili zbraně u jednoho stanu bokem a nic více neřešili. Spousta lidí hledala zbraně, ale nikdo nic nevěděl. I náš Venca neměl palaš, ale ten se v táboře kupodivu objevil o půlhodiny dříve než on (To byl ten druhý - bludný palaš!!!, ten můj ti zmetci někam pohodili - pozn. redaktora), pak zas zmizel, ale nakonec se zase našel.

Plánovaná secvičná velkého regimentu se nakonec nekonala. Jeden z důvodu mohl být rekordní teploty, vyčerpanost bojujících, nedostatek pitné vody.

Jak to tak bývá po bitvě v sobotu někteří jedou domů a proto tady zápis končí, jelikož osádka auta se sbalila a vyjela směrem na sever. Velký stan a věrní zůstali a sbalili cingrlátka až v neděli dopoledne.


Přihlášení

Aktuality

Jablunkov

15. 08. 2023

V sobotu 19.8.2023 budeme prezentovat výstroj a výcvik vojáka z doby třicetileté války na šancích u Jablunkova. Akce se jmenuje Šancefest, bližší informace jsou k nalezení zde.

Tenczyn

02. 08. 2023

O víkendu 4.-6.8. se v Polsku zúčastníme dalšího ročníku tradiční rekonstrukce dobývání zámku Tenczyn švédskou armádou z roku 1655.

Stará Bělá

25. 04. 2023

V pátek 28.4.2023 budeme ve Staré Bělé prezentovat mušketýskou jednotku na akci "Pálení čarodějnic". Přijďte se podívat a užijte si s námi akci.

Starší aktuality