Bílá hora

Datum konání: 16. - 18. 09. 2011
Datum vydání: 20. 06. 2012
Zápis vytvořil: Michal Kaňák

Můj první zápis do kroniky, aneb laický pohled zelenáče:

Do Prahy jsme přijeli v pátek v noci, předvoj už odpoledne aby postavil „tábor“

V sobotu ráno po snídani, jsme vyrazili na secvičnou (zkouška bitvy) v oddílech (jeden mušketýrů, druhý pikenýrů). Byli jsme spolu s Manama a Havranama, secvičná proběhla hladce a v pořádku. V rámci scénáře měl náš oddíl zatýkat Anhalta (velitel stavovského vojsk), na což jsem se těšil, ale nakonec to dopadlo jinak...

Po secvičné byl oběd, ala salát cézar, po obědě byl odpočinek - zevlování po táboře, nákupy na tržišti, úprava výstroje apod.

13:30 začala bitva, počasí bylo pěkné, svítilo slunko a bylo celkem horko.

Seřadili jsme se před tábořištěm, poslední dotažení řemenu a upravení výstroje, dle scénáře jsme napochodovali na bitevní pole...

sobotní bitva - naše jednotka

sobotní bitva - naše jednotka

Jako začátečník jsem se trochu obával, ale bitva proběhla v klidu, byli jsme na straně císařských a vítězství bylo jisté.

Stál jsem hned v první linii, při prvních salvách nepřátelských děl jsem šel k zemi, pak první recyklace, poté ještě 6x...

_2.jpg

recyklace

Po bitvě bylo defilé před hlavní tribunou, kde nám organizátor poděkoval a slíbil víno, jídlo, ženy a zpěv (bohužel nic s toho nedodržel).

Poté se všichni rozešli ke svým ohňům a začala individuální zábava, já, ve svém nováčkovském nadšení se spolu s dalšími nadšenci zúčastnil mustrování velkého regimentu pod vedením Mortainu a to byla pěkná zkušenost, nacvičovali jsme spoustu manévrů, několik útoků, jako pikenýři, poté i společně s mušketýry.

Pak nás už čekala jen večeře a volná zábava u táborových ohňů a spravedlivý spánek.

V neděli ráno, jsme se probudili do deštivého a chladného dne, část skupiny šla do vojenského muzea, část si šla po svém, já třeba k letohrádku Hvězda na procházku, v poledne byl oběd: brambor a spol.

Po obědě začala příprava na nedělní bitvu, drobně pršelo a byla trochu mlha, efekt mlhy a všudy přítomného kouře z dýmovnic, byl úžasný, nevím zda jsem se třásl zimou, nebo napětím, ale určitě to byl hodně intenzivní pocit.

nedělní bitva - pochod do pole

Nedělní bitva - náš pochod do pole

V první fázi bitvy začala kanonáda, která vše jen umocnila (ještě víc kouře a zápach střelného prachu), poté nás velitel poslal se slovy, „tak si běžte zabojovat“ na jeden oddíl stavovských, ale během chvilky jsme všichni pikenýři leželi na zemi, nepřátelští rondašíři nás úplně smetli, náš velitel nevěřícně kroutil hlavou...

Naše karé

Naše karé

Na řadu přišlo karé, útok na píky a má velká chvilka… byl jsem v první linii, přestál jsem manévr stavovských rondašírů, se svou píkou jsem skolil 4 stavovské a rozhodl se, že navždy zůstanu u pikenýrů, no a to už byl v podstatě konec bitvy na Bílé Hoře 2011, nastoupili jsme na pobočky a u zdi obory hvězda rozprášily zbytky stavovského vojska, následovalo závěrečné defilé, bourání tábora a cesta domů na Moravu.

Náš útok

Náš útok

Závěrem bych to shrnul tak, že až na to, že Venca přišel na čas o nohu  to byla to příjemná akce, jen mne trochu zklamal organizátor, že nedodržel co slíbil, i přesto si myslím, že aspoň někteří z nás pojedou na Bílou horu i v roce 2012...

Moje kořist

Moje kořist


Přihlášení

Aktuality

Jablunkov

15. 08. 2023

V sobotu 19.8.2023 budeme prezentovat výstroj a výcvik vojáka z doby třicetileté války na šancích u Jablunkova. Akce se jmenuje Šancefest, bližší informace jsou k nalezení zde.

Tenczyn

02. 08. 2023

O víkendu 4.-6.8. se v Polsku zúčastníme dalšího ročníku tradiční rekonstrukce dobývání zámku Tenczyn švédskou armádou z roku 1655.

Stará Bělá

25. 04. 2023

V pátek 28.4.2023 budeme ve Staré Bělé prezentovat mušketýskou jednotku na akci "Pálení čarodějnic". Přijďte se podívat a užijte si s námi akci.

Starší aktuality