Sevičná

Datum konání: 01. 05. 2014
Datum vydání: 27. 07. 2014

Tak jsme jako každý rok, na prvního Máje (1. Května), zahájili sezonu secvičnou. Musím ale konstatovat, že se nás na akci schází čím dál tím méně. Vypadá to, že to někteří nepovažují za důležité. Přitom cvičení a organizace ve tvaru jinak a jinde cvičit nejde. Na samotné bitvě už je většinou pozdě a laxní přístup se vždycky vymstí.

Letos jsme opětovně zkoušeli nabíjení za pochodu, procházení řad tvarem, karé a obě formace střelby v salvách. Dělostřelci letos budou muset si udělat secvičnou sami, protože na zámeckou zahradu jsme dělo nebrali. Den předem pršelo a nebylo jisté, v jakém stavu zahrada bude. Taky bylo vidět hned ráno, jak silná byla rosa. Stačilo jen projít louku jedním směrem a měl jsem promočené boty. Naštěstí vykouklo sluníčko a poměrně rychle posečenou louku vysušilo, takže na vlastní pochodování už bylo sucho.

Museli jsme to ale udělat trochu poctivěji než minulá léta. V loňském roce parlament schválil změnu zákona o zbraních a střelivu (č. 170/2013 Sb), která se nás také týká. Předpokládám, že všichni střelci vědí, že zbraně, které používají, se řadí do kategorie zbraní „D“, na které se v současné době nevztahuje povinnost pořídit si zbrojní pas ani registraci zbraně. Co nás ale hodně zajímá, je nové sankcionování držitelů zbraní kategorie „D“. Pokud je držitel pod vlivem omamných a psychotropních látek a manipuluje se zbraní, je postižitelný pokutou 5 000kč blokově a 50 000kč ve správním řízení. A nic to nemění na faktu, že nemá zbrojní pas. Taktéž nový výklad o organizaci rekonstrukcí bitev a jiných historických ukázek jsme se snažili vysvětlit podle stanoviska výkladu zákona MV, který jsme našli na jejich stránkách.

Samotné znění bude přiloženo nebo vyvěšeno na našem webu, aby si i ti nepřítomní uvědomili, že prevence není k ničemu.

_secvicna.jpg


Přihlášení

Aktuality

Hukvaldy

14. 07. 2024

O víkendu 20-21.7.2024 budeme na Hukvaldech! Zúčastníme se akce Obléhání nedobytné pevnosti. Přijďte se podívat a užít si spolu s námi krásy hradu hukvalského. Více informací o akci je zde.

Portášské slavnosti

09. 07. 2024

O víkendu 12-14.7.2024 budeme ve Valašské Bystřici, kde se zúčastníme Portášských slavností a bojové ukázky. Přijďte si užít horký letní víkend s námi. Více informací o akci je na letáku zde.

Secvičná

28. 04. 2024

Ve středu 1.5. od 9:00 se budeme secvičovat na zámku v Nové Horce. Budeme opakovat povelovou techniku jednotlivých oddílů (mušketýři, arkebuzíři, pikenýři). Následně také vzájemnou spolupráci oddílů a pohyb ve větším tvaru.

Starší aktuality