Šilheřovice Strassenfest

Datum konání: 13. 09. 2014
Datum vydání: 27. 09. 2014
Zápis vytvořil: Milan

Jedna z prvních věcí, co mi utkvěla v paměti, byla hláška jedné blondýny: „Kde jsou ty stany, ve kterých jsme se měli převlíkat!?“. „Jaké stany?“, říkal jsem si. Záhy mi však došlo, že se o něčem takovém zmiňoval Bivoj, ve smyslu, že „na place, kde se bude parkovat a budou tam i nějaké stany, se můžeme převléct“. Potutelně jsem se usmál a už si to nechal pro sebe. Na tomto místě bych se chtěl oné blondýnce zároveň omluvit, ale nějak jsem přece začít musel :-).

Pak už probíhalo potřebné mustrování, nějaká ta příprava výzbroje, trochu se kamarádsky pokecalo a už si nás Bivoj připravoval k prvnímu výstřelu. Salvou vlastně celá akce začala.

_s1.jpg

Poté jsme za rytmických tónů bubnu vypochodovali na počest Strassenfestových slavností do místních oslavovaných ulic (Ovocná, Souběžná, Květinová a Zahradní). Tam nás domorodí občané, bujaře oslavující, vřele vítali, aplaudovali a skandovali.

_s2.jpg

V průběhu průvodu jsme několikrát vystřelili z mušket i arkebuz, až se celé procesí přesunulo na travnatou proluku u jedné z ulic.

_s3.jpg

Zde proběhlo představení naší grupy, a v krátkém sledu pak vystoupení jednotlivých účinkujících z naší skupiny. Předváděly se povely a výstřel mušketýra, odlišnosti v případě arkebuzíra, techniky pikenýrů a mušketýrský souboj. Na závěr ještě jedna společná salva, a stihli jsme i trošku postrašit diváky útokem do jejich řad.

_s4.jpg

Poté jsme odpochodovali zpátky na seřadiště, kde byl velen rozchod k volné zábavě. Někteří z nás po skončení vystoupení vyrazili za svými dalšími povinnostmi, ale pro většinu večer pokračoval. Byla domluvena ještě jedna malá akce, které se měla původně zúčastnit jen odnož Richelieu. Jelikož však všichni zůstavši přítomní s touto hurá akcí souhlasili, má zápis ještě pokračování, neboť se vlastně jedná o dvojakci.

Ještě jsme se ale se Šilheřovicemi nerozloučili. Pořadatelem šilheřovického Strassenfestu jsme totiž byli pozváni k hodovnímu stolu, kde jsme mohli spokojeně naplnit naše břicha a hrdly prolít vlažné moky. U těch teplejších nápojů jsme se zase mohli přesvědčit o kvalitě jídelního servisu :-). Tak jsme byli pohoštěni všemožnými sladkostmi a pochutinami, přičemž jsme se pomalu chystali na akci další. Po nějaké době jsme se tedy hezky rozloučili s příjemnými a štědrými hostiteli a v koloně se přesunuli do nedalekého Hlučína.

Když se čerti ženili

V Hlučíně nás čekal Strassenfest poněkud skrovnější, v komornější atmosféře. Ovšem přivítání bylo neméně vřelé jako v Šilheřovicích. Diváci ve Slovanské ulici byli prostě skvělí, a pro takové publikum se vždycky dobře vystupuje. Předváděli jsme opět souboj mušketýrů, nějaký ten komentovaný výstřel a salvu z mušket.

_s5.jpg

Ještě zbyl čas na družné tlachání a vstřebávání dojmů, ale pak už se začalo smrákat a takřka za tmy jsme akci opouštěli. Nutno říci, že nám počasí po celý den přálo a děkujeme za to. Počínaje osmou hodinou večerní, kdy už byli všichni na cestě domů, jako by se vše nějak změnilo. V tu ránu se přihnala bouře a venku to vypadalo, že se všichni čerti žení. Jenže to už nám nikterak nevadilo, aspoň mně tedy ne :-).


Přihlášení

Aktuality

Jablunkov

15. 08. 2023

V sobotu 19.8.2023 budeme prezentovat výstroj a výcvik vojáka z doby třicetileté války na šancích u Jablunkova. Akce se jmenuje Šancefest, bližší informace jsou k nalezení zde.

Tenczyn

02. 08. 2023

O víkendu 4.-6.8. se v Polsku zúčastníme dalšího ročníku tradiční rekonstrukce dobývání zámku Tenczyn švédskou armádou z roku 1655.

Stará Bělá

25. 04. 2023

V pátek 28.4.2023 budeme ve Staré Bělé prezentovat mušketýskou jednotku na akci "Pálení čarodějnic". Přijďte se podívat a užijte si s námi akci.

Starší aktuality