Rožnovská Valaška

Datum konání: 8. - 10. 06. 2012
Datum vydání: 04. 01. 2016
Zápis vytvořil: Jan Galia - Zrzečka

V pátek jsme úderem sedmé s Jirkou vyrazili směr Rožnov. Po příjezdu do dřevěného městečka jsme pomohli se stavbou jurty. Mezitím padla noc a těsně po dokončení práce přišel déšť, takže jsme usínali za zvuku kapek padajících do misek umístěných pod „komínem“.

V sobotu ráno dorazily posily, doplnily se stavy na celkových osm mušketýrů, dva arkebuzíry, čtyři dělostřelce, dvě markytánky a vlajkonoše. Za občasného deště jsme vyrazili do průvodu městem. Po krátkém postávání na náměstí a pózování pro fotografy jsme se sešikovali před sochou T.G.Masaryka na skupinové focení a po krátkém cvičení pohybu ve formaci mezi nadšenými přihlížejícími a jsme se vydali zpět. Po zbytek dne bylo vyhlášeno volno a tak jsme měli šanci si projít dřevěné městečko a podívat se na vystoupení ostatních skupin. Večer jsme usínali za veselého zpěvu od táboráku, který se podařilo Vencovi rozdělat i navzdory těžkých podmínek mokrého tábořiště.

V neděli po snídani proběhly přípravy na samotnou bitvu. Obešli jsme dřevěné městecko zvenčí a slavně napochodovali jako bránící se švédská armáda na plac a utábořili se. O chvíli později dorazila císařská vojska s jasným cílem – vyhnat nás. Do bojů se však pouštěli spíše opatrně, takže pro nás nebyl problém první dvě vlny odrazit. Poté se nám pokusili naposledy domluvit bez boje, bez úspěchu. Zjevně neuspokojeni výsledky vyjednávání nás velitelé vyhnali na velkou závěrečnou zteč, kde nás pobili. Dali jsme jim ale zabrat, neboť jsme měli téměř dvojnásobnou převahu, jak v počtu bojovníků, tak i děl. Po vystoupení jsme se sešikovali k pozdravu diváků a očekávali ohlášení jména skupiny. Očekávané heslo „Les Enfants Perdus“ se i přes Plaváčkovu nápovědu hlasateli neozvalo. Následoval odchod do jurty, vyčkávání na Honzu a za občasného deště balení tábora a odjezd.


Přihlášení

Aktuality

Jablunkov

15. 08. 2023

V sobotu 19.8.2023 budeme prezentovat výstroj a výcvik vojáka z doby třicetileté války na šancích u Jablunkova. Akce se jmenuje Šancefest, bližší informace jsou k nalezení zde.

Tenczyn

02. 08. 2023

O víkendu 4.-6.8. se v Polsku zúčastníme dalšího ročníku tradiční rekonstrukce dobývání zámku Tenczyn švédskou armádou z roku 1655.

Stará Bělá

25. 04. 2023

V pátek 28.4.2023 budeme ve Staré Bělé prezentovat mušketýskou jednotku na akci "Pálení čarodějnic". Přijďte se podívat a užijte si s námi akci.

Starší aktuality