Čeladná

Datum konání: 31. 07. 2021
Datum vydání: 29. 01. 2022
Zápis vytvořil: Jan Galia - Zrzečka
Fotogalerie

O této akci jsem se dozvěděl až 2 týdny před jejím konáním na Hukvaldech od Bivoje. Vypadalo to jako příjemná malá akce pro Portáše ve skiareálu Opálená na Čeladné, tak jsem souhasil.

V sobotu ráno jsem přijel dle domluvy okolo 9. ranní do areálu. Našel jsem zde všechny nahlášené perdíky v kompletním počtu – Mirka, Elišku, Bivoje, Jéňu, Janu a Hraběnku, jak vybalují a staví přístřešek vedle přenocujících starojičanů (Guardians) a Mirka Jahody s jeho lidmi. Téměř jsme stihli dostavět náš přístřešek, když přišel čas na odchod od tábora kousek nahoru do svahu k restauraci, kde jsme měli ten den trávit. Na místě jsme si dali nástup, slavnostní zahájení a malou salvu. Tak jsem zažil hned dvě překvapení. Portáši, jako pořádající skupina se ještě nějak ne a ne vyloupnout z postýlek a nebylo po nich ani vidu, ani slechu. Druhým (a pro mě daleko větším) překvapením bylo, že se Eliška chopila muškety a spolu s ostatními celý den střílela.

_nastup.jpg

Po našem zahájení akce začal navazující program – vystoupení uměleckého souboru a později i swingové taneční vystoupení. Nad sjezdovkou vykouklo sluníčko a v příjemném teple den rychle ubíhal. Někdy okolo poledne se na místě objevili také Potráši. Zvládli jsme ještě jednu slavnostní salvu a pak dali velitelé hlavy dohromady aby na ne zrovna typickém místě (svah sjezdovky) dali dohromady scénář krátké potyčky mezi „loupežníky“ a Portáši.

Před zahájením ukázky jsme se rozestavěli na úvodní pozice – loupežníci dole pod restaurací a Portáši nahoře nad nimi. Scénář byl vcelku jednoduchý, šitý na míru malému počtu účinkujících. Valaši jsou po cestě mezi dědinami přepadeni loupežníky. S vesničany jsou však i členové sboru portášského. Ti zavolají posily a utkají se s několika loupežníky. Podaří se jim je zahnat. Loupežníci to však nehodlají nechat jen tak a přitáhnou s posilami, dokonce i s kanónem. Následuje střelba z obou stran a po několika salvách řady loupežníků začnou řídnout. Toho Portáši využijí, zaútočí a loupežníky pobijí. Těch pár chudáků, kteří se zvládnou dát na útěk pak Portáši pokosí výstřelem z jejich vlastního děla, které hrdinní Portáši použijí ve svůj prospěch.

_eliska.jpg

Po této naší ukázce následoval odpočinek, posedali jsme na travnatý svah a alespoň trochu vyčistili zbraně. Mezitím začal vrchol odpoledního programu – tombola o věcné ceny. Zde jsme, sice dobře vybaveni lístky, bohužel nic nevyhráli. Pak oficiální program skončil, takže bylo na čase sejít do tábora, sbalit přístřešek a postupný odjezd zpátky domů.

Na této jsme měli také podporu, dokonce mezinárodního významu – na naši bitevní ukázku se přijela podívat taky Marťa s přítelem, kteří přijeli na týden na návštěvu z Holandska.

_photo_2021-08-02_15-55-43.jpg


Přihlášení

Aktuality

Jablunkov

15. 08. 2023

V sobotu 19.8.2023 budeme prezentovat výstroj a výcvik vojáka z doby třicetileté války na šancích u Jablunkova. Akce se jmenuje Šancefest, bližší informace jsou k nalezení zde.

Tenczyn

02. 08. 2023

O víkendu 4.-6.8. se v Polsku zúčastníme dalšího ročníku tradiční rekonstrukce dobývání zámku Tenczyn švédskou armádou z roku 1655.

Stará Bělá

25. 04. 2023

V pátek 28.4.2023 budeme ve Staré Bělé prezentovat mušketýskou jednotku na akci "Pálení čarodějnic". Přijďte se podívat a užijte si s námi akci.

Starší aktuality